Kryształowe Zwierciadła to nagrody dla wybitnych osobowości świata kultury, sztuki, nauki  i życia publicznego za: dokonania, postawy i cechy charakteru. Przyznawane od 1995 roku przez redakcję „Zwierciadła”. Od 2005 roku wyróżnienia są wręczane w jednej kategorii: ludzie dialogu, którzy łączą, a nie dzielą.

W 2014 roku nagrodę specjalną otrzymał Janusz Gajos. Odbierając statuetkę powiedział m.in.: „Ustawili mnie Państwo na dosyć wysokiej półce pośród tych ludzi, którzy są wspaniali, wielcy przez to, że robią swoje nie oglądając się na boki, z całego serca i najlepiej jak potrafią, jestem Państwu za to niezwykle zobowiązany”.

Nagrodę Kryształowe Zwierciadło odebrała prof. Agnieszka Zalewska specjalistka w dziedzinie fizyki wysokich energii, pierwsza kobieta kierująca pracami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). W gronie laureatów znaleźli się również: reżyserska para Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, małżeństwo Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, a także gitarzysta i kompozytor Wojciech Waglewski.
Wśród laureatów z lat ubiegłych są m.in: Wisława Szymborska, Marek Kotański, prof. Norman Davies, Anne Applebaum, Danuta Hübner, Agnieszka Holland, Janusz Głowacki i prof. Cezary Szczylik.